Riječ fasada potječe od talijanske riječi ‘facciata’ i definira se kao vanjske ili sve vanjske površine zgrade.
Izraz se često koristi samo za glavnu ili prednju stranu kuće. Zajedno s krovom, fasada je jedan od najvažnijih elemenata zgrade, jer djeluje kao glavna prepreka vanjskim vremenskim uvjetima koji mogu oštetiti zdravlje konstrukcije, poput kiše, snijega, vjetra, hladnoće, sunce itd..

Demit fasada

Demit fasade, odnosno kontaktne fasade najčešći su način toplinske izolacije privatnih kuća i manjih zgrada. Po vrlo pristupačnim cijenama, demit fasada pruža drastično niže troškove grijanja, pa čak i tijekom ljetnih mjeseci zgrada duže podnosi visoke temperature.

Kontaktne fasade, poznatije kao demit fasade, trenutno, barem kada je riječ o privatnim i manjim stambenim zgradama, predstavljaju najlogičniji izbor odgovarajuće toplinske izolacije. Pristupačna cijena i dugovječnost, pod uvjetom da se posao dobro izvede, kao i velike uštede u troškovima grijanja koji se vrlo brzo vraćaju na ulaganje, pridonijeli su tome da su demit fasade vrlo popularne.

U prosjeku su demit fasade trajne oko 30 godina, ali taj broj donekle ovisi o samoj zgradi. Ako je riječ o kvalitetnoj novogradnji čiji zidovi neće biti izloženi raznim mehaničkim utjecajima, demit fasada može, uz manje nadogradnje, potrajati i dulje.

Osnova demit fasade obično je stiropor različitih dimenzija, a zamjena za stiropor može biti kamena vuna. Skuplji je, ali njegova je prednost što je propustan za vodenu paru, pa, kako to kod nas kažu – zidovi mogu disati. To smanjuje mogućnost plijesni na zidovima tijekom zimskih mjeseci.

Posebno je posebno važno ako pored fasade postavite PVC stolariju, jer novi PVC prozori brtve neusporedivo bolje od bilo kojih starih drvenih. Stoga je nakon ugradnje novih PVC prozora potrebno voditi računa o ventilaciji kako ne bismo zamrljali plijesan na zidovima.

Naravno, daleko od činjenice da ugradnja izolacije stiroporom znači pojavu plijesni, a da ste toga pošteđeni izolacijom od kamene vune. Sve ovisi o zgradi, a paropropusnost kamene vune je jedna od prednosti.

demit fasada

Karakteristika Demit fasade

Demit fasada podnosi visoka mehanička opterećenja i lagan te je otpornna na mikroorganizme alge i gljivice. Demit fasada pogodna je za pasivne kuće, stare ili nove zgrade a ekološka kompozitni sustav toplinske izolacije i nezapaljiv. Demit fasada se postavlja se na sve zidane i drvene objekte, jednostavno se i s lakoćom reže i prilagođava podlozi.

izrada fasada demit

Debljina izolacije

Najčešće postavlja izolacija stiroporom debljine je osam centimetara. Iskustva mnogih korisnika su da se s povećanjem debljine izolacije drastično povećavaju uštede u potrošnji energije za grijanje, posebno kada skala termometra padne ispod nule. Naravno, svatko treba raditi “svoju matematiku”.

izrada fasade demit fasada slojevi
fasada demit fasada slojevi

Postupak izrade fasade

Postupak izrade demit fasade prilično je jednostavan. Ploče stiropora lijepe se na podlogu odgovarajućim ljepilima. Način nanošenja ljepila na ploče od stiropora izuzetno je važan. Ljepilo se nanosi na rubove ploče kako bi se postigao učinak izolirane zračne komore. Ako se ljepilo ne nanese dobro, postoje problemi s kondenzacijom i oslabljenom izolacijom, a životni vijek fasade se smanjuje.

Nakon postavljanja stiropor ploča na fasadu, potrebno ih je međusobno dodatno učvršćuju posebnim plastičnim tiplama i to oko šest tipli po metru kvadratnom.

Naša će tvrtka prije početka izrade fasade provjeri kvalitetu zidarskih radova odnosno ravnine zidove pa ako postoje manje neravnine, zidove ćemo nastojati izravnati kod samog polaganja stiropora.

Na takve obložene zidove postavlja se zaštitna mreža kako bi se ojačala površina fasade. Spojevi dviju rešetki izrađeni su s oko 10% preklapanja, pa je potrebno postaviti barem 10% više mrežice u odnosu na površinu fasade. Naravno, prilikom postavljanja mrežice trebali biste računati i na otpad, premda će se dio uštedjeti na površinama prozora.

Demit fasada uglavnom se postavlja na vanjsku stranu zidova i popularnije je rješenje jer ne smanjuje korisni prostor unutar zgrade. Ponekad je nemoguće postaviti izolaciju s vanjske strane zida jer je, primjerice, riječ o stanu na jednom od viših katova, zgrada bi bila oštećena ili takvi zahvati na pročelju zgrade jednostavno nisu dopušteni. Ako se izolacija postavlja s unutarnje strane zida, jedina razlika je u tome što završni sloj nije masa za fasade, već klasični kit za unutarnje zidove.

Važna napomena

Prije postavljanja fasade naručitelj bi svakako trebao obratit  pozornost na jedan važan detalj a on je da se provjeri kvaliteta prozora. Nema puno smisla zamijeniti fasadu jedne godine, a prozore druge godine, jer kada zamijenite prozore, fasada će se sigurno oštetiti. U tom je slučaju bolji je najprije zamijeniti prozore, a tek onda krenuti s izradom fasade.

Materijali za izrdadu demit fasade

Ljepilo za demit fasadu

Osnovu demit fasade čini stiropor različitih debljina (od 8 cm do 12 cm). On se lijepi na podlogu odgovarajućim ljepilom za stiropor. Izuzetno je važan način nanošenja ljepila na stiropor ploče. Ljepilo se nanosi na ivice ploča kako bi se postigao efekat izolirane zračne komore. Ako se lljepilo ne nanese dobro dolazi do problema s kondenzacijom i oslabljenom izolacijom a i vijek trajanja fasade se smanjuje.

Stipopor za demit fasadu

U Hrvatskoj je uobičajeno da se za fasadu koristi stiropor debljine 8 cm, u Dalmaciji 5 cm a u planinski područjima 12 cm. Svakako će se boljom izolacijom razlika u cijeni vrlo brzo isplatiti. Nakon što se ploče stiropora postave na fasadu one se dodatno fiksiraju jedna uz drugu specijalnim plastičnim tiplama (oko šest tipli po m2). Cijela površina fasade se pažljivo ravna i nivelira.

Mrežica za demit fasadu

Na ovako pokrivenu fasadu postavlja se zaštitna mreža. Spojevi dviju rešetki izrađeni su s oko 10% preklapanja, pa je potrebno na početku dobiti 10% više u odnosu na površinu fasade.

Završni sloj za demit fasadu

Površina se zaglađuje temeljnim slojem. Na kraju se izrađuje završni sloj koji može biti u različitim bojama i teksturama. Završna žbuka mora imati UV stabilizator koji će jamčiti stabilnost sjene dugi niz godina.

Posebna pažnja posvećuje se obradi lukova, rubova i ostalih površina koje zahtijevaju dodatnu obradu. Na tim se mjestima, osim mreža i tipla, koriste posebni profili za obradu rubova, lukova i ostalih zahtjevnih površina.

Materijali
  1. lijepo za fasadu
  2. stiropor
  3. pričvrsnica (stiropor tipla)
  4. lijepilo u koje se postavlja armirna mrežica
  5. nanošenje lijepila kako bi se prekrila armirna mrežica
  6. impregnacija
  7. završni sloj, dekorativna žbuka
Redosljed izrade demit fasade
  1. Prije postavljanja prve ploče od stiropora, poravnajte kutnu traku na dnu kako biste zadržali smjer ugradnje.
  2. Preporučujemo da se ljepilo nanese na ploču uz rubove nosačima i na sredinu ploče
  3. Ploče od stiropora postavljaju se na zid lijepljenjem, a zatim učvršćuju prema shemi tiplama
  4. Prije postavljanja mreže, prvi sloj ljepila nanosi se na ugrađene ploče od stiropora
  5. Armaturna mreža postavlja se u prvi sloj ljepila
  6. Preko mreže se nanosi drugi sloj ljepila.
  7. Nakon nanošenja i sušenja ljepila, nanesite završni sloj u granulaciju i boju fasade po izboru investitora.
  8. Fasada se može izravnati, a zatim konačno obojiti željenom bojom.
Cijena izrade demit fasade

Cijena izrade fasade se razlikuju od sezone do sezone, ali okvirna cijena izrade demit fasade s materijalom je 40 eura po četvornom metru.

Naručivanje usluge izada fasade

Ne ustručavajte nas kontaktirati ako želite stručne i kvalitetne fasaderske radove. Rado ćemo s vama dodgovoriti dati neobvezujuću ponudu.

Naručite odmah